Pomoc psychologa při manželské krizi
Někdy se manželství dostane do slepé uličky, vyčerpali jste již všechny možnosti a nevíte jak dál. To, co vám kdysi připadalo na partnerovi úžasné, vám nyní leze na nervy. Nedokážete vystát jeho způsob oblékání, sebemenší úšklebek vnímáte jako útok proti vaší osobě, nemáte si co říct. Dříve fungující vztah se najednou jakoby lusknutím prsty, změní v cosi šíleného a katastrofálního. To vše jsou příznaky manželské krize, kterou musíte začít včas řešit, nejlépe pod vedením zkušeného psychologa. Jinak se může stát, že skončíte u rozvodového soudu.
Nejčastější příčiny manželské krize
1. Prozření. Zamilovanost je silná čarodějka, která nasazuje každému růžové brýle. Jakmile odezní, změní se v hlubokou lásku, nebo taky naopak v nenávist. Divíte se? Bohužel opravdu mnoho partnerů zjistí (většinou již pozdě), že jejich povahy jsou natolik rozdílné, že spolu nemohou vyjít, aniž by si neustále něco nevyčítali, neuráželi se apod.
2. Mlčení. Komunikace je pilířem vztahu, pokud vázne a nejste schopni si s partnerem upřímně promluvit, všechny negativní emoce se ve vás budou hromadit a nakonec vybuchnete.
3. Závislost. Samozřejmě, každý by chtěl mít partnera jen pro sebe, máme tendenci si uzurpovat každou volnou minutu jeho života. Nesmíte však zapomínat na to, že všeho moc škodí a jak partner, tak i vy potřebujete také trochu svého osobního prostoru.
4. Děti. S příchodem potomka se mění dosavadní uspořádání domácnosti, na první místo se staví dítě, což je přirozené. Avšak i partnerovy potřeby jsou důležité a není radno jej odsouvat na vedlejší kolej. Častým důvodem manželské krize je také návrat ženy do práce po mateřské, muž tím ztrácí své postavení jakožto živitele rodiny, utrpí i jeho pohodlí, musí se zapojit do chodu domácnosti apod. A ani s dospělostí dětí nepřichází období klidu, stačí, aby dítě odešlo z domova, osamostatnilo se a partneři si najednou nebudou mít co říct, nedokáží společně (a bez dětí) fungovat atd.
5. Nevěra. Nevěra je nejčastější příčinou manželské krize, ať už jde o úlet na jednu noc, nebo dlouhodobou záležitost. Vždy je to velmi emotivní a zraňující „zážitek“, který ohrožuje nejedno manželství.
Jak předcházet manželské krizi?
– komunikujte
– vymezte si pravidla, rozdělte domácí práce…
– udělejte si čas jen pro sebe, bez dětí
– nezanedbávejte vlastní zájmy, koníčky, přátele
– naučte se odpouštět
Psycholog při manželské krizi
Pokud si nevíte rady, jak krizi překonat, vydejte se do manželské poradny. K tomuto kroku nemusíte přemlouvat i partnera, na úvod stačí, když začnete situaci řešit sami. V rámci individuální terapie se spolu s psychologem zaměříte na odhalení pravé příčiny manželské krize, posoudíte vaši míru viny, získáte nezaujatý pohled na věc a mnoho dalšího. Jestliže vašemu protějšku záleží na záchraně vztahu stejně jako vám, uvidíte, že se postupem času také zapojí. Překonat manželskou krizi chce zejména čas a nikdy není zaručeno, že vztah zachráníte. Alespoň si však nebudete vyčítat, že byste pro to neudělali vše.
Jestliže potřebujete své problémy v manželství vyřešit co nejdříve, můžete využít jeden z balíčků konzultací online psychologické poradny Mojjra.cz, kterou naleznete na stránkách www.mojra.cz.